Watford Open Graded Meet 20th April 2016

Watford Open Graded Meeting  20th April 2016

Slight wind cooling as the evening went on
Track Events   200m/400m/800m/3000m
Field Events   High Jump
First Race in each event is the ‘slowest’

         
PosNoNameAffiliationAge GroupTime
200m Race 1Hand Timed19;05
1165Wendy PalmerLutonW4530.3
2181Emma hughesE&HU17F31.7
3331Andrea HarrisWatford HW3532.2
4365Jada CookeHarrowU13F32.4
5176Andrew StewartChiltern HM5533.7
6180Lorraine HughesE&HSW37.5
200m Race 2Wind -4.1 M/S19:10
1161Alanna GoddardAFDU20F28.53
2337Alastair gammellWatford HM4528.59
3401Milly GallD&TU15F29.24
4167Yasmin PalmerLutonU15F30.78
5420Louise BairosWatford HU15F31.64
6182Tara OmoWatford HU15F32.00
200m Race 3Wind -2.3 M/S19:15
1136Sebastien SanseauWatford HU17M26.68
2358Harry RussellChiltern HU15M27.48
3146Ian SmithHarlowM4527.49
4154Sophie MaddockSBHU17F27.54
5163Tobechukwa ObiD&TU20M27.62
6168Chelsea ShurlandHarrowU23F27.70
7179Ayisha FutaE&HU17F27.97
200m Race 4Wind -2.8 M/S19:19
1188Olly BenvenisteD&TU20M24.98
2152Luke WhitbyLutonU20M25.16
3162Andrew NicolaoliSBHU15M25.35
4336Jack BenedickterBedford & CU23M25.37
5329Korben FentyVoAU15M25.62
6328Aaron FentyVoAU20M26.25
200m Race 5Wind -0.5 M/S-0.5M/S19:25
1139Tope AdeyeyeE&HU20M22.14
2138Luke SmithHerts PU20M22.78
3164Saoirse Chinery-Edoo3HarrowSM23.04
4142Dylan Carlsson-SmithSBHU20M23.69
5178Lina NielsonE&HU23F24.47
400m Race 119:39
1388Steve MayfieldSNHM501:01.17
2191Kathryn CanhamLutonU17F1:02.58
3414Rebecca BarnardUni of BedsU23F1:03.47
4166Naomi PalmerLutonU15F1:03.70
5333Richard FoxSt Albans StrSM T371:04.75
6189Martina BarberSNHU23F T201:07.25
7176Andrew StewartChiltern HM551:11.80
828Fatuma HusseinESMU13M1:25.03
400m Race 219:44
1196Henry FultonSBHU17M54.33
2342Nastassja AllinE&HU20F57.41
3441Lauren RussellBedford & CU20F58.63
4192Jason SteelHillingdonM4058.82
5169Peter IloBarnet & DM5059.35
6361Tommy DaviesChiltern HU15M1:00.64
7356Matilda Gomperts WillisC&CU20F1:01.86
8366Blessing Adjei-OkwabiSBHU17F1:03.66
400m Race 319:49
1153Matt LewisOaklands CollegeU20M53.43
2142Dylan Carlsson-SmithSBHU20M54.18
3343Jodie LeslieBedford & CSW55.49
418Aidan RaphaelHHU17M57.21
5350Matthew BirdVoAU17M57.62
6377Sidhie PatelWG&ELU15M58.80
7461Eddie RomanoCamb UniSM59.43
8436Anwar SharifaliESMU20M1:03.35
400m Race 419:53
1372Enrico Tawiah KwabenaE&HSM52.25
2351Ben LlloydHerts PU17M52.38
3198Rowan BoardESMU20M53.22
4164Saoirse Chinery-EdooHarrowSM53.28
5435Owen ArmstrongWG&ELU20M53.85
6452Hamza KadirSBHU17M54.44
7374Ted NtibalonkizaSBHU23M54.76
8457Mine Wane-KohCamb UniU23M55.55
400m Race 519:58
1143Matthew LeeHarrowU23M50.21
2384Ciaran FlahertyC&CU20M50.44
3173Harry SlomanChelmsfordU20M51.13
4349Harry RussellNewburyU23M51.48
5151Oliver DillowayNVHU23M51.80
6432Billy KelseySBHU23M51.86
7379Tim CobdenC&CU20M52.04
8144Tom ChandlerCentralU20M52.15
400m Race 620:03
1150Omar ParsonsSBHU20M49.81
2456Josh EvansYateU23M49.96
3426Sean MolloyTonbridgeU23M50.11
4415Nzimah AkpanLiverpool HU23M50.34
5459James BrooksCamb UniU23M50.42
6141Jack AndrewSaleSM50.56
7330Graeme HarrisonSerpentineM4051.55
800m Race 120:12
1346Amber EwinE&HU15F2:42.71
27Millie HughesChiltern HU15F2:44.88
3421Finlay CrossTamworthU15M2:47.35
42Beatrix TowersSt AlbansU15F2:48.19
5393Christina DurbinSt AlbansU15F2:48.42
6417Jess BenvenisteD&TU13F2:48.84
7125Isabella Bolino FrancisHArrowU17F2:48.91
8460Nicole BibaudE&HU15F2:48.99
9158Amella WoodcickD&TU15F2:49.75
10197Mia RosarioE&HU15F2:56.74
11478Alice banksE&HU13F2:58.41
12112Millie CareyVoAU13F3:05.10
800m Race 220:17
1483Claire BentleyWatford HU23F2:37.04
2136Natalie NurseMMKU20F2:37.76
3114Lucy HallBracknellU13F2:39.39
410Abbie hendersonChiltern HU13F2:43.58
5141Ella LitjensAFDU15F2:43.97
6400Alice MoffatChiltern HU15F2:44.93
7382Harry VintnerChiltern HU13M2:45.56
8482Joe DayChiltern HU15M2:46.74
911Holly HendersonChiltern HU13F2:51.53
10477Billy BanksE&HU15M2:53.95
1134Rebecca NatuOrion HU13F2:54.10
12440Joel LewisChiltern HU13M3:08.77
800m Race 320:22
1462Cameron Hathaway-EnrightChiltern HU15M2:31.59
2155George DowdingD&TU15M2:34.75
3475Katherine McKenzieE&HU13F2:38.69
4151Demi TuinenaD&TU15F2:39.57
5339Aidan MurphyMMKU13M2:40.24
6353Matthew AldredChiltern HU13M2:40.26
7430Katie ClutterbuckWSEHU15F2:40.78
8371Holly landonWSEHU13F2:41.56
9399Emily JonesBracknellU17F2:41.99
10405Kate LloydHerts PU13F2:43.19
11155Imogen TattersallWSEHU13F2:45.71
12102Rosie MerrinMMKU17F2:47.66
13396Bethany NiyaziE&HU13F2:49.49
800m Race 420:27
1422Freya JonesBracknellU15F2:33.51
2409Anna JankeHillingdonU15F2:33.62
3200Jasmine YoungWSEHU13F2:35.17
48Beth WelhamChiltern HU15F2:35.65
5494Christine AnthonyWest SuffolkW502:36.69
6449Freya StapletonHerts PU15F2:36.73
7149Isabelle CravenWSEHU15F2:36.93
8147Ella Van HeerdeWSEHU15F2:37.05
9326Maya HodgsonWSEHU15F2:40.23
10404Anju BerardiWSEHU15F2:42.65
11431Matthew CliffordChiltern HU15M2:49.20
800m Race 520:31
1391Joe HeatherE&HU13M2:26.92
2464Robyn WatkinsChiltern HU17F2:27.18
3126Megan FruthBrunel UniSW2:31.37
4199Beth WilsonC&CU15F2:31.78
5465Sandie PohlmanChiltern HU17F2:33.17
646Edward EnserBracknellU13M2:37.89
7175Lily RolfeWSEHU15F2:37.98
8347William GoddardWSEHU13M2:40.54
916Anisa IbrahimESMU15F2:41.60
10132Mahiis HersiESMU13M2:42.01
1117Abdirahim HamudHillingdonU13M2:50.24
800m Race 620:35
1453Jessica HurleySBHU17F2:24.65
2423Elena JonesBracknellU15F2:29.71
3373Ana CunningE&HU15F2:30.61
4156Sam GreensteinSBHU13M2:30.95
5327Sam HodgsonWSEHU13M2:31.26
6354Imogen KingMMKU15F2:31.96
7378William NewcombeC&CU15M2:31.96
8106Louise GilbertWG&ELU17F2:32.40
9101Libby Herdman SmithMMKU17F2:32.42
1014Rocco HudsonWSEHU13M2:33.19
11172Zach RahamanChiltern HU13M2:33.73
12500Jessica OrrChiltern HU17F2:34.63
800m Race 720:39
1438Harry WithersBracknellU15M2:24.90
2194May RobertsMansfield HU17F2:25.86
3470Benjamin BloomSBHU15M2:26.01
4466Toren GraingerCamberleyM452:26.92
5383Emma barracloughChiltern HU23F2:27.08
6160Hannah JacobsAFDU20F2:27.50
7411Anna Kofoed GregoryMMKU17F2:28.41
843Klylen NurseMMKU15M2:28.89
9458Enya DeyselMMKU17F2:29.70
10455Charlotte ParsonsAFDU15F2:31.30
11131Josie FortuneNVHU17F2:32.21
12357Rebecca WilbyDartford HU23F2:32.76
1331Becky PopeWSEHU17F2:35.68
1426Hannah ThearChiltern HU20F2:39.68
800m Race 820:44
1348Mayank MishraHillingdonU17M2:20.35
2118Michael DaySlough JU17M2:21.94
3476Adam IrelandHillingdonU15M2:22.13
4362Nathan HackleyChiltern HU13M2:24.83
5410Olivia JankeHillingdonU17F2:25.06
6386Alice BurnhopeLSACU20F2:25.41
7116Adam DartBracknellU17M2:25.74
8412Jessica NuttallMMKU17F2:25.86
9122Sophie BothamMMKU20F2:29.48
1060Jonathan BirdSt Albans StrM402:31.38
11148Ross van HeerdecWSEHU15M2:31.40
1238Sudeys hersiESMU15M2:31.70
800m Race 920:48
1352Alex AldredChiltern HU15M2:19.37
2472Ethan EllisonNVHU15M2:20.43
3171Kelsi CornishB&BU17F2:21.77
4389Kaya Sittampalam MainBracknellU15F2:21.84
5448Alex StapletonHerts PU15M2:22.15
6407Jordan WaineSaffronU17F2:22.37
7398Finlay GibbsMMKU15M2:22.78
8484Emily McKaneIEKU23F2:22.88
9492Scarlett Wager |LeighChiltern HU17F2:23.26
10190Katie GoldsmithCONACU15F2:23.43
11454Siobhan SkinnerHuntsSW2:23.60
12434Lilly CowardIEKU23F2:27.82
800m Race 1020:52
1344Bethany WilliamsMansfield HU20F2:16.01
249Stephen HerringMMKM452:19.93
39Sarah GroverD&TU23F2:20.20
4368Emily RuaneHerts PU23F2:20.24
5413Alex barbourWSEHU20F2:20.91
6428Susannah ReidC&CU23F2:21.13
7129Meg OrmondWSEHU17F2:21.44
8137Jason KabelHarrowM402:22.62
9447Stacey EyersColchester HSW2:23.21
10183Mark StringerWSEHU15M2:23.62
11359Matthew ClutterbuckWSEHU17M2:25.46
1248Cameron EnserBracknellU15M2:29.20
800m Race 1120:56
1133Peter FinnWycombe PU20M2:11.17
26Nicholas HughesChiltern HM452:13.33
327Jack JohnsonCamberleyU15M2:14.24
420Angus WilliamsChiltern HU15M2:14.47
525Harry CoxChiltern HU17M2:14.48
6496Maisie GraceAFDU17F2:16.94
7419Mariella WhitfieldHarrowU20F2:17.43
8154OJ ParmenterC&CU15M2:17.74
9467Natalie BrethertonCamberleyU20F2:18.33
10341Dani SeddonBracknellSW2:18.57
11115Oliver HallBracknellU15M2:18.73
12184Eugenie CockleAFDU17F2:21.58
800m Race 1221:00
1335Peter BenedickterBedford & CM452:13.16
261Toby SmithChiltern HU20M2:13.16
3469Jack BloomSBHU17M2:14.73
4392Aaron HallSlough JU15M2:16.89
513Sarah ChapmanWSEHU20F2:17.17
6395Nojibe ArbeSBHU15M2:17.51
7385Ellie WelchLSACU20M2:17.81
8187Fiona De MaunyWaltonSW2:17.97
9397Simon ReidCity of SheffieldSM2:19.54
10170Lianne LangfordSBHU20F2:20.07
11473Megan EllisonNVHU17F2:20.30
12394Jack GladmanSNHU20M T382:22.68
800m Race 1321:04
1159Havey SwanThetfordU17M2:07.12
212Ben HoldgateBraintreeU23M2:10.51
3403Joshua Genco-RussoAFDU15M2:11.06
45Rhys RowlandsD&TU20M2:11.74
5153Rufus kentSBHU17M2:12.17
6439Ben WillsBracknellU17M2:13.42
733Mohamed Shafit AliHillingdonU15M2:14.11
8355Charlie TompkinsDartford HU17M2:14.36
9424Bettina RottweillerHArrowSW2:14.64
10468Conor CulhamBraintreeU20M2:15.53
11108Paul TaplinWSEHU20M2:16.00
12406Lucy JonesCharnwoodU20F2:17.89
800m Race 1421:07
1163Seb MillsChiltern HU17M2:06.23
2145Jake AldersonChiltern HU17M2:07.38
3111Sam PalmerHuntsSM2:08.17
4123Cameron ReidChiltern HU15M2:08.23
5324Michael QuinStockportU20M2:09.84
637Tom MeadUnattU17M2:10.49
732Joe ChottSBHU17M2:10.56
8493Isobel IvesBasildonU20F2:10.65
9499Brandonn ThorpeBasildonU20M2:11.60
10334Sam ToddCONACU23M2:11.91
1119Tal PelmontHHU17M2:19.40
800m Race 1521:11
1427Max JonesBasildonU20M2:03.23
2159Ryan McCrickerdLdn HeathsideSM2:05.87
3107Mason WebbBasildonU17M2:06.09
4336Jack BenedickterBedford & CU23M2:06.61
5390Daniel BrooklingWSEHU17M2:07.27
635Rowan NichollsOUAC UniSM2:07.50
7130Max PerryVoAU15M2:07.77
8381Joshua RogersBedford & CU17M2:07.79
9471Isabelle BoffeyE&HU17F2:10.07
10367Gemma KerseyBasildonSW2:10.61
11485Jacob HineSt AlbansU20M2:10.95
12408Amy GriffithsAFDU23F2:11.89
800m Race 1621:15
1142Simon CoppardTonbridgeU17M2:02.09
2418Laurence EdwardsHarrowU15M2:02.74
3117Adam DaySlough JU17M2:02.81
4156Joe SpicerWSEHU20M2:03.88
5445Ben PaxtonCamb UniU23M2:03.91
6488Dominic McDougallWSEHU15M2:04.59
7110Thomas PatrickSBHU17M2:05.10
8450Christian LeeTonbridgeU17M2:05.49
9338Samuel AvisTonbridgeU20M2:06.65
101Ewan ForsytheMMKU17M2:07.24
1168Harry KettleChiltern HU17M2:07.33
12152Daniel AshleyBasildonU20M2:09.57
800m Race 1721:18
1140Kieran ElandTonbridgeU20M2:01.29
2146Curtis WoodC&CU20M2:02.68
3442James CoxonCamb UniU23M2:03.10
4124Alex LioreC&CU20M2:03.12
566Charles HardyLdn HeathsideSM2:03.67
6120Richard ParkC&CSM2:03.76
7157Richard MacauleyLdn HeathsideSM2:04.05
7345Themis BowerTeam BathU17M2:04.05
9104Thomas BinnieOUACSM2:04.12
10103Thomas FabesAbingdonU23M2:04.39
11340Charles SillettESMU20M2:04.73
124Ilias HadeqBracknellU20M2:04.83
800m Race 1821:22
1487Will PerkinChiltern HU20M1:55.27
2166Allan StewartChiltern HSM1:55.89
3325Adam MooreWSEHU20M1:56.10
4157Blake MooreWSEHU20M1:56.11
550Ashley SandallNVHU20M1:56.20
6474Benjamin MurphyTonbridgeU20M1:58.97
7490Edward SmithWSEHU23M1:59.36
8148Andre StoneBexleyU23M1:59.68
9193Cameron WalkerMansfield HU20M1:59.80
10480Noor MohamoudHarrowU20M2:01.33
11143Max ButlerNVHU20M2:01.43
12127David WeirCity of PlymouthU23M2:02.76
800m Race 1921:27
1444Zac HoweCamb UniU23M1:53.74
2402Ben ClaridgeWhite Horse HU20M1:55.41
3486Charlie BaldwinCrawleyU23M1:55.46
4145Daniel ThomasBrighton PSM1:55.99
5195Caspar EliotBristol & WSM1:56.46
6144Nick ArmstrongBexleyU23M1:56.54
7369Bonnor SullivanWinchesterU20M1:57.47
8489Hugh BakerOUACSM1:57.58
9463Alex JonesE&HSM1:59.09
800m Race 2021:32
1446Canaan SolomanWG&ELU20M1:51.01
2164James McCarhtyChiltern HU23M1:51.30
3105Louis RawlingsC&CU23M1:53.34
4121Sebastian CheliCambsU23M1:53.44
5387Rasmus KiselCamb UniU23M1:54.91
636Miles WeatherseedTonbridgeU20M1:55.37
7443Billy PinderCamb UniSM1:56.59
3000m Race 121:38
1169Peter GouldChiltern HSM9:34.13
2186Oliver DavisSt Albans U17M9:40.11
373Gemma ShepherdTeam BathU20F9:40.57
4159Ryan McCrickerdLdn HeathsideSM9:45.13
5119Sophie CowperLincoln WellingtonSW9:45.67
622Steve NorrisWatford JoggersSM9:46.40
7497Charlotte Tara-MurphyWest SuffolkU20F9:51.12
8161Jessica KeeneB&BU20F9:54.49
9178Jo Hickman DunneLSACSW9:58.54
10437Caroline LambertWetherbyU23F9:58.85
1139Katie BingleAFDU23F9:59.13
12128Philippa BowdenAFDU23F10:00.14
13109Felicity JohnsonWSEHU20F10:05.32
14134Alice NewcombeC&CU20F10:10.11
15375Elizabeth ApsleyStockport HU20F10:10.54
1624Bethanie MurrayOUAC UniU23F10:19.56
17370Sarah LovewellCty of StokeU23F10:20.60
18167Nicole SwaffieldLSACU23F10:24.98
19139Rachel LongstaffCheltenham HU20F10:28.86
20177Kate CurranB&BU23F10:29.58
21363Ben FindlayWSEHSM10:30.70
2274Eloise DavisonWSEHU20F10:31.92
23185Kai BoggonWG&ELU15M10:36.89
24113Sally JuddChelmsfordW4010:43.67
2542Jenny EvansLuton ACSW10:44.00
26187Keira SternSt Albans ACU15F10:46.81
2769Amy OldIEKU20F10:57.07
28165Barbara de KoningMMKU15F11:06.75
2930Emma Schaertlin CoffeyC&CU20F11:10.15
30170Georgia Flawn-ThomasMMKU17F11:17.00
31182Rachelle FalloonCambridge Uni / Hare & HoundsU23F11:37.10
3000m Race 221:51
151Rob HuckleC&CU20M8:48.42
2491Daniel MulryanPoole RunnersU23M8:49.00
363Ashley BrownC&CU20M8:49.35
4138Mohamed IsmailSBHSM8:51.20
5451Samuel CrickTonbridgeU17M8:56.19
6140Robbie CouplandAFDU17M8:59.02
7376Richard OllingtonG&GU23M9:01.46
852Harry MatthewsSt Marys UniversityU20M9:01.51
958Jordan WoodC&CU17M9:02.29
10174Laura WhittleRSCACSW9:04.75
1147Aaron EnserBracknellU17M9:06.18
12380Daniel kennedyB&BSM9:06.37
13147Sathira DonSt Marys UniversityU23M9:08.02
14171Jessica JuddChelmsfordU23F9:10.54
1515Shaun HudsonWSEHU17M9:13.38
1641Laura DeadmanHaveringSW9:16.26
1767Louise SmallAFDSW9:17.71
1870David BuglasCambridge Uni / Hare & HoundsU23M9:18.32
19162Fynn BatkinKTHU17M9:18.76
2021Bill HughesWSEHU20M9:19.60
2144Maxwell CooperBracknellU17M9:25.89
22173Harri KaneVoAU20M9:26.11
23150Matthew HindeWSEHU20M9:31.94
2459Spencer GoodallCONACM459:33.44
25183James DavisVoAU23M9:34.09
26160Ethan TattersallWSEHU20M9:38.43
27479Lewis BruntCardiff / St MarysU20M9:40.84
2840Niamh BrownAFDU20F9:45.56
29332Niamh Bridson-HubbardB&BU20F9:51.67
303Max BorgnisBracknellU15M9:57.28
31149Kelly GrantCONACSW10:09.74
3000m Race 322:05
175Ben ColdraySouth London HarriersSM8:13.97
262Scott HalstedBracknellU23M8:14.74
3425James WestTonbridgeU23M8:14.77
4172Phillip CroutSBHU23M8:16.03
5429Josh CarrWorcesterU23M8:16.05
671Tom HookCONAC / St MarysU23M8:18.33
7137Ellis CrossAFDU23M8:19.23
8184Matthew ShillingLiverpool HU23M8:23.02
9135Paulos SurafelE&HU20M8:23.69
10176John EvesBedford & CSM8:24.02
1153Petros AsgodamE&HU20M8:24.14
12180Matthew ArnoldAFDU23M8:24.63
13416Corey De'AthTonbridgeU23M8:26.01
14168Abel TsegayIEKU23M8:26.82
1576Christian von EtzenSt Marys UniversityU20M8:28.43
1672James HallBingleyU23M8:29.91
17364Liam BurthemLiverpool HU20M8:31.51
18433Ben BradleyAFDU23M8:35.49
19181Tom HoldenSouth London HarriersU20M8:36.68
2055George CorcoranLSACSM8:36.87
2123Alex HowardTonbridgeU23M8:37.00
2254Scott GreavesCONACU23M8:37.79
23175Kelvin GomezCambridge UniSM8:40.22
2456James SeniorCONACSM8:40.55
25158Tom BowermanAFDSM8:40.71
26179Tom AustinPoole ACU23M8:45.69
27481Nyle ClintonSwindon HU23M8:45.85
2864Jack GoddardWSEHU17M8:46.72
2965Matthew BradlyWSEHU20M9:00.10
30185Mukhtar FarahESMU20M9:30.83
3177Khalid AhmedSBHU20M9:54.12
High Jump
401Milly GallD&TU15F1.45
158Amelia WoodnickD&TU15F1.50
495Amy ThurgoodD&TU17F1.50
494William LevySBHU17M1.65
492Gavin PhillipsTeam BathU23M1.85
No of competitors 399No of entries 407