OMG04052016

Watford Open Graded Meeting 4th May 2016
Warm little breeze cooling as the evening went on
Track Events 100m/1500m/3000m
Field Events Triple Jump / Discus

PosNameAffiliationAge GrpTime    
100m Race 1Wind 1.3 M/S19:01
1Theo HoltomSt AlbansU15M13.88
2Ella BloomMaccabi LondonU15F14.55
3Susie WilliamsSt AlbansW3514.56
4Kira DaleVoAU13F14.69
5Scarlett GammellWatford HU13F14.95
6Millie LowrieWycombe PU13F14.95
7Hannah MarkMaccabi LondonU15F15.36
100m Race 2Wind -0.2 M/S19:04
1Alistair GammellWatford HM4513.36
2Mike MaiseyHerts PM6514.42
3Adrian DayE&HM5514.46
4Hannah mabeyVoAU15F14.68
5Latanyah ByfieldVoAU13F14.74
6Mikey SelbyMaccabi LondonU13M15.18
7Andrew StewartChiltern HM5015.39
8Hettie VirchisMaccabi LondonU15F15.50
100m Race 3Wind 0.2 M/S19:07
1Harry RussellChiltern HU15M12.98
2Yahliel ImaniHarrowU15M13.09
3Charlotte BellamuWycombe PU17F13.24
4Joel AlexanderMaccabi LondonU15M13.48
5Harry BrandonChiltern HU15M13.52
6Lisa FitzpatrickWycombe PU23F13.59
7Mia O'ConnellD&TU17F13.60
100m Race 4Wind 0.0 M/S0M/S19:10
1Tristan ProcidaSBHU15M12.19
2Tobechkwh ObiD&TU20M12.36
3Ian SmithHarlowM4512.75
4James DavisSBHU17M12.78
5Peter IloBarnet & DM5012.93
6Roland TimmannWatford HM3512.98
100m Race 5Wind 0.2 M/S19:14
1Lee RichardsVoAU17M11.51
2Campbell WilliamsVoAU20M12.02
3James PearceWatford HU20M12.27
4David O'ConnellUnattSM12.92
5Sebastien SanseauWatford HU17M13.01
6Emmanuel AdesinaUnattM3513.65
100m Race 6Wind 0.5 M/S19:17
1Josh ParryWycombe PU20M11.17
2Ben SlaymanBraintree & DU20M11.57
3Kaspars KazemaksWokingSM11.82
4Charlie ShingletonBraintree & DU23M11.93
5Moeez KarimVoAU20M12.20
6Mamr ZikoBraintree & DSM12.34
7Daniel BadejoHHHU23M12.37
1500m Race 119:34
1Harry VintnerChiltern HU13M5:22.81
2Brandon BalibuiWG&ELU13M5:23.26
3Abbie HendersonChiltern HU13F5:25.54
4Alice MoffatChiltern HU15F5:27.63
5Billy BanksE&HU15M5:28.17
6Holly HendersonChiltern HU13F5:30.17
7Rohan Fincher ArnoldWG&ELU13M5:30.70
8Leah JayLutonU13F5:31.53
9Woody JacksonChiltern HU13M5:35.29
10Luke MartinChiltern HU13M5:36.92
11Georgina WarrenBenfleet RCU23F5:40.98
12Rebecca NatuOrion HU13F5:49.28
13Toby Bergertrent ParkU13M5:55.20
14Alice BanksE&HU13F6:04.98
15Natasha NicholasE&HU13F6:15.65
1500m Race 219:42
1Jack ThomasWSEHU15M5:17.24
2Katherine McKenzieE&HU13F5:17.86
3Christopher HudsonHarrowU13M5:18.24
4Wren McLean JacksonWG&ELU15F5:19.29
5Charlote BorgarsAFDU13F5:19.69
6Bailey CameronChiltern HU13M5:22.89
7Ella LitjensAFDU15F5:23.93
8Hannah WoolleyAFDU13F5:24.41
9Olivia EdwardsD&TU13F5:24.68
10Luca ElliotAFDU13M5:27.83
11Emma StylesWycombe PU15F5:31.62
12Holly LandonWSEHU13F5:34.98
13Izzy PainterD&TU13F5:39.66
14Andrew StewartChiltern HM505:40.10
15Jack Davis BlackMaccabi LondonU13M5:41.11
DNFSidney DelaraSotonM60
1500m Race 319:50
1Holly HodgkinsonBedford & CU15F5:09.71
2Isaac WongAFDU13M5:10.19
3Molly WilliamsR&NU15F5:10.54
4Tom HendersonAFDU13M5:11.94
5Liam StoneAFDU13M5:12.76
6William GoddardWSEHU13M5:14.06
7Lily RolfeWSEHU15F5:14.82
8Ella van HeerdeWSEHU15F5:15.29
9Kayla MichelSBHU17F5:18.18
10Adrian HarwoodWatford HM505:19.41
11Katie ClutterbuckWSEHU15F5:20.87
12Isabella WijsmanWycombe PU15F5:22.08
13Gemma MilneMMKU15F5:25.18
14Millie HughesChiltern HU15F5:27.29
15Bethany PantonDartford HU15F5:27.30
DNSConnor DawsonAFDU17M
1500m Race 419:58
1Michael GarAFDU13M4:55.38
2Joe HeatherE&HU13M4:58.47
3Anna JankeHillingdonU15F4:59.59
4Natasha TaylorWycombe PU20F5:02.00
5Barney JackmanAFDU13M5:02.29
6Harry BrodieBedford & CU15M5:03.28
7Edward atsonChiltern HU15M5:03.99
8Louise GilbertWG&ELU17F5:04.28
9Orla WilliamsChiltern HU13F5:04.31
10Edward EnserBracknellU13M5:04.67
11Olivia LowrieWycombe PU15F5:05.17
12Cormac NisbetChiltern HU13M5:08.24
13Evie HigtonAFDU20F5:08.27
14Freddie PopeWSEHU13M5:10.65
15Paul JohnsonSotonM505:10.69
16Hatty BellWycombe PU15F5:14.94
17Grace BirdseyeD&TU17F5:18.40
1500m Race 520:05
1Kieran DesmondStragglersU17M4:54.31
2Rosa PrideauxChelmsfordU20F4:54.53
3Abi WhiteAFDU15F4:55.01
4Noah BennettR&NU13M4:56.21
5Sophia DempseySBHU15F5:00.58
6Libby JayLutonU15F5:00.83
7Sam GreensteinSBHU13M5:01.39
8Ava WhiteTVHU15F5:01.59
9Elizabeth BenthamLutonU15F5:02.86
10Sally JuddChelmsfordW405:03.65
11Isaac LunnBedford & CU15M5:04.13
12Matthew CrowHarrowU13M5:04.94
13Charlotte ParsonsAFDU15F5:04.99
14Jasmine YoungWSEHU13F5:06.06
15Charlotte YoungM&MU15F5:19.42
16Becky PopeWSEHU17F5:22.19
1500m Race 620:13
1Cameron EnserBracknellU15M4:51.60
2Joshua ForemanAFDU15M4:51.96
3Alice BurnhopeLSACU20F4:52.08
4Rocco HudsonWSEHU13M4:54.31
5Stepnanie LawneVP-GlascowSF4:54.58
6Belinda DowC&CU20F4:54.62
7Lilly CowardIEKU23F4:55.10
8Thomas KeenanSutton & DU23M4:56.84
9Kai BogonWG&ELU15M4:57.74
10Dylan MichelSBHU13M4:58.28
11Joe PayneBasildonU20M4:59.56
12Amy YoungWSEHU15F4:59.84
13Hayden Malecuegy110WG&ELU15M5:00.16
14Katie MooreLSACU23F5:01.32
15Ross van HeerdeWSEHU15M5:06.29
16Nathan HolmesAFDU15M5:07.56
1500m Race 720:20
1Adam EdeAbingdonU15M4:36.74
2Emma HaleyRadleySF4:42.86
3Eil HendersonAFDU15M4:43.86
4Tommy DaviesChiltern HU15M4:44.31
5Daniel GreensteinSBHU15M4:45.74
6Felicity JohnsonWSEHU20F4:46.92
7Nathan HackleyChiltern HU13M4:47.97
8Shannon FlockhartHuntsU15F4:48.79
9Harvey BellWycombe PU15M4:50.76
10Theo machin PaleyHHU13M4:52.08
11Jack GladmanSNHU20M T384:53.73
12Kirsten StilwellWycombe PU15F4:55.42
13Adam IrelandHillingdonU15M4:55.77
14Stacey EyersColchester HSW4:56.05
15Eve Morris-GrayC&CU20F4:56.47
16Rebecca WilbyDartford HU23F5:11.70
1500m Race 820:27
1Finn BellWycombe PU17M4:34.61
2Molly RiglinWSEHU23F4:37.24
3Chris NormanLeighton BuzzardSM4:38.45
4Harry CoxChiltern HU17M4:39.49
5Joshua PonciaSt MarysU15M4:40.08
6Joe SmytheCONACU15M4:41.30
7Olivia AllumWest SuffolkU17M4:42.46
8Yasmin RyderNewburyU20M4:43.49
9Alex AldredChiltern HU15M4:44.76
10Lola WheelerM&MU17F4:45.80
11Amber WallaceHarrowU23F4:45.94
12Najibe ArbeSBHU15M4:46.91
13Alex BarbourWSEHU20F4:48.94
DNFHannah GoodwinBedford & CSF
1500m Race 920:34
1Joseph GellerWG&ELU15M4:29.76
2Matthew KassatzStragglersU17M4:31.14
3Morven GoodrumWSEHU20F4:31.58
4Nick HughesChiltern HM454:31.89
5Eoin CanningAFDU15M4:32.18
6Chloe BradleyDoncasterSW4:32.24
7Natasha PetersBedford & CSW4:33.26
8Charlotte Tara MurphyWest SuffolkU20F4:36.57
9Jodie JuddChelmsfordU20F4:38.86
10Sophie CooperLincoln Well'tonSW4:40.01
11Mark StringerWSEHU15M4:41.49
12Matthew ClutterbuckWSEHU17M4:44.90
13India WeirTVHU17F4:45.13
14Gabi EglenAFDU23F4:46.09
15Phillip Martin?U20M5:25.35
1500m Race 1020:41
1Bartosz PorzuczekSerpentineSM4:28.42
2William RalstonVoAU20M4:28.88
3Ben HopeR&NU15M4:29.06
4Michael QuinStockportU20M4:29.70
5Charlie KeshamAFDU15M4:29.88
6William MahoneyCONACU15M4:30.85
7Rhys RowlandD&TU20M4:31.47
8Lily PartridgeAFDSF4:31.49
9Connor DauvenAFDU17M4:32.49
10Jacob HineSt AlbansU20M4:32.80
11Rob WakefieldAFDSM4:33.00
12Sarah ChapmanWSEHU20F4:34.64
13George ChoatNEBSM4:42.76
1500m Race 1120:48
1Ryan McCrickerdLdn HeathsideSM4:20.24
2Jamie VineyBedford & CU17N4:21.05
3Harri BeraVoAU20M4:21.97
4Evan HoskingBedford & CU17M4:22.27
5Richard SladeChiltern HU20M4:22.88
6James DavisVoAU23M4:23.24
7Cameron ReidChiltern HU15M4:24.01
8Angus WilliamsChiltern HU15M4:25.11
9Dylan BowleyKTHU15M4:26.26
10Tal PelmontHHU17M4:27.24
11Tom MeadCONACU17M4:27.54
12Naomi TaschimowitzSBHSW4:28.02
13khahlisa MlangaChelmsfordU17F4:29.69
14Adam StewartHHU20M4:33.76
1500m Race 1220:55
1Edward Hickman CaseyHHSM4:07.22
2Dominic McDougallWSEHU15M4:12.15
3Luke van OudishoomAFDU15M4:12.89
4Oliver WayESMU20M4:14.22
5Peter WatkeysBMHSM4:16.52
6David DowC&CU15M4:16.90
7Dominic MenziesBedford & CU20M4:17.16
8Jack MeijerMMKU17M4:17.36
9Daniel BrooklingWSEHU17M4:18.34
10Larance EdwardsHarrowU15M4:19.80
11Montana JonesAFDSW4:20.42
12Erwan WeberBedford & CSM4:21.70
13Abel Sinko UribeHHU17M4:24.40
14Ethan TattershallWSEHU20M4:25.77
1500m Race 1321:01
1Hamza KadirSBHU17M4:01.36
2Will PerkinChiltern HU20M4:02.45
3George GrasslyD&MVU17M4:03.26
4Joshua LayR&NU17M4:03.29
5Dominic SpeightHillingdonU23M4:06.75
6Michael DanHHSM4:08.25
7Tom MeadLutonSM4:09.00
8Samuel CheesemanG&GU20M4:09.07
9Shaun HudsonWSEHU17M4:09.76
10Harry MatthewsSt Marys UU20M4:12.74
11Tommy TreesReadingU23M4:13.14
12Jake CallisOrion HU20M4:17.14
13Jack StroudOrion HSM4:23.15
14Lewis BruntCardiff/St Marys UniU20M4:26.83
1500m Race 1421:08
1Henry TufnellChelmsfordSM3:52.11
2Archie DavisBrighton PU20M3:52.50
3Tom BowermanAFDSM3:54.60
4Billy PinderCamb UniSM3:54.67
5Ed ShepherdWG&ELSM3:55.41
6Benjamin DaviesBedford & CU20M3:56.00
7Matthew ArnoldAFDU23M3:56.70
8James McCraeNVHU20M3:57.97
9Jake BerryM&MU20M4:00.04
10Allan StewartChiltern HSM4:00.41
11Jack GoddardWSEHU17M4:00.54
12Matthew BradlyWSEHU20M4:00.71
13Stephen MorrisCardiffSM4:01.81
14Chey KempReadingU17M4:02.60
3000m Race 121:18
1Jim DaviesSotonSM9:20.76
2Lily PartridgeAFDSF9:22.29
3Natasha VernonAFDSF9:34.24
4Lucy PygottAFDU17F9:35.27
5Ryan McCrickerdLdn HeathsideSM9:40.84
6Daniel CarpenterE&HU20M9:41.92
7Graeme SakerTonbridgeM509:47.83
8Caroline LambertWetherby/LSACU23F9:50.20
9Hannah VinerHHU23F9:50.99
10Alexa JoelHaveringSF9:58.70
11Chris NormanLeighton BuzzardSM9:58.77
12Katie BingleAFDU23F9:59.87
13Jarek OlszowuaSerpentineSM10:00.45
14William BrownChiltern HU17M10:00.75
15George BrownChiltern HU17M10:05.42
16Tilly HortonAFDU17F10:05.80
17Claire WilsonC&CU23F10:06.53
18Alice NewcombeC&CU20F10:24.04
19Claudia NevettKTHU20F10:24.32
20Poppy WardleyReigate PrioryU17F10:42.65
21Rebecca CookeColchester HSW10:55.55
22Leigh JamesLdn HeathsideSW10:58.12
23Lucy WellsTeam KennettU15F11:12.45
24Hayley PeggChelmsfordSF11:19.99
3000m Race 221:32
1Adam HickeySouthendSM8:09.77
2Jack GoodwinBedford & CSM8:13.02
3Donald CarterTonbridgeSM8:14.29
4Joshua GraceAFDSM8:14.69
5Isaac AkersCorbyU20M8:18.79
6Gus CockleAFDU20M8:19.67
7Ally KinlockTonbridgeU20M8:20.98
8Stephen FerroniB&HU20M8:33.62
9Brendan O'ConnorB'stoke Mid hantsU23M8:34.26
10Jake CvetkonicAFDU20M8:36.58
11Alex Wall ClarkeSotonSM8:40.42
12Sam RoddaReadingU17M8:44.91
13Elliot DeeSBHU17M8:45.83
14Matt BrayBedford & CU20M8:48.78
15Jack WilliamsReadingSM8:51.52
16Charlie WheelerMMKU20M8:55.59
17Joey CroftHuntsU17M8:55.85
18George WheelerMMKU20M8:55.93
19Andrew PickettDartford HSM8:58.41
20Sathira DonSt MarysU20M9:00.47
21Michael LennonReadingU20M9:04.62
22Stanley CollinsGt Yarmouth & DU20M9:15.21
23Tommy TreesReadingU23M9:22.99
Triple Jump19:15
Sam O'TooleChiltern11.75
Jazmine BarnetLutonU20F10.30
James DavisSBHU17M10.03
No of competitors 293 Entries 300